تبلیغات
فروشگاه تازه های کتاب - تحلیل و طراحی سیستم سازه ای قاب بتنی ارکولیت
تحلیل و طراحی سیستم سازه ای قاب بتنی ارکولیت

<meta name="description" content="فروشگاه کتاب، دانلود رایگان کتاب، دانلود کتاب، خرید کتاب، فروش کتاب، تازه های کتاب، فروش تازه های کتاب">

انواع بتن سبک و کاربرد آن ها

بتن سبک با توجّه به رشد و توسعه مسکن ارزان قیمت و لزوم انبوه سازی مسکن و در جهت حرکت به سمت صنعتی سازی ساختمان، استفاده از سیستم های نوین در ساختمان سازی امری ضروری است. لذا برای  این کار باید سیستم های جدید ساختمان سازی در دنیا را شناسایی کرد و آن ها را بر اساس آیین نامه های ساختمانی و زلزله معتبر بررسی و مطابقت داد و آن گاه به عنوان سیستم ساختمانی همراه با روش طراحی در داخل کشور معرفی کرد.

  در راستای پیشرفت های صورت گرفته در جهان، مهندسان بخش مسکن، تحقیقات جدی و مستمری انجام داده و می دهند تا بتوانند مسکنی با عمر مفید زیاد و استحکام بالا در مقابل بلایای طبیعی (زلزله، آتش سوزی و غیره) بسازند، هم چنین با توجه به پایان رسیدن عصرانرژی ارزان، حداقل انرژی در ساختمان مصرف گردد و دارای هزینه کمتری نسبت به سایر مصالح رایج باشد، که این ایده ها با شناسایی بتن سبک تحقق یافت. هم چنین به علت وزن زیاد ساختمان های بتنی و نیز جذب نیروی زیاد زلزله، متخصصان به فکر تولید بتن های سبک با مقاومت بالا افتادند. استفاده ازپانلهای پیش ساخته از بتن سبک وزن سازه را کاهش می دهد، در نتیجه نیروهای جانبی، کمتری بر سازه وارد می شود. به علاوه با قطعات پیش ساخته از بتن سبک، که مقرون به صرفه است می توان به سوی صنعتی سازی ساختمان گام بر داشت.

معرفی بتن سبک در دنیای پیشرفته امروزی و با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در زمینه های مختلف علمی، صنعت بتن نیز دچار تحول گردیده، تولید بتن سبک نیز حاصل همین پیشرفت ها می باشد؛ بتنی که علاوه بر کاهش بار مرده ساختمان، از نیروی وارد به سازه در اثر شتاب زلزله می کاهد و در صورت تخریب، وزن آوار حاصل نیز کاهش می یابد و امروزه آن را به عنوان بتن قرن می نامند. بتن سبک با توجه به ویژگی های خاصی که دارد دارای کاربردهای مختلف می باشد، که برحسب وزن مخصوص و مقاومت فشاری آن تفکیک می گردد.

 یکی از مشخصه های  بتن سبک ضریب تخلخل آن است که با ضریب تخلخل زیاد، وزن مخصوص ظاهری آن کم می شود. در ساختار بتن، وزن مخصوص، قسمت مهمی از بار گذاری سازه را مشخص می کند. به همین خاطر دانسیته ی بتن سبک پایین است و معمولا دامنه ی کاربردی آن بین   ۳۰۰ Kgr/m3 تا ۱۸۵۰ Kgr/m3 می باشد، از دانسیته ۱۴۴۰ به بالا طبق آیین نامه ACI  به عنوان بتن سبک سازه ای  استفاده می شود. آیین نامه های موجود در زمینه تولید بتن سبک، تعاریف مختلفی در رابطه با بتن سبک سازه ای ارائه  داده اند و بهترین تعریفی که اکثر آن ها را پوشش بدهد به قرار ذیل می باشد: به بتنِ سبکی، سازه ای گفته می شود که دارای وزن مخصوصی بینKg/m3 1440 تا Kg/m3 1840 و مقاومت فشاری بالای ۱۷ Mpa و یا ۲۵۰۰ Psi باشد و از آن جایی که هر چقدر بتن، سبک تر گردد شکل پذیری آن نیز کاهش می یابد، برای بتن سبک سازه ای مقدار حداقل وزن مخصوص در نظر گرفته می شود.

روش های تولید بتن سبک روش اول: بتن سبک بدون ریزدانه: در این روش سنگ دانه های ریز از مخلوط بتن حذف می شوند به طوری که منفافذ متعددی بین سنگ دانه ها به وجود می آید، در این بتن عموماً از سنگ دانه های درشت با وزن معمولی استفاده می شود و آن را بتن سبک بدون سنگ دانه ریز می نامند. مقاومت این نوع بتن با اضافه کردن سیمان افزایش می یابد، نسبتِ آب نیز در این بتن حساس است، اگر مقدار آب به قدر کافی در بتن نباشد باعث می شود که دانه ها به صورت ناقص به هم دیگر چسبیده شوند و در نتیجه مقاومت بتن کاهش پیدا کند، همچنین اگر مقدار آب، زیاد از حد لازم باشد باعث تشکیل غشای سیمانی بر روی سطح بتن می شود، و نیز اثر سوئی بر مقاومت بتن دارد، هرچند در اثر حذف ریزدانه در طرح اختلاط بتن، سبکی نسبی حاصل می شود، ولی مقاومت ناچیز و بی دوام و خوردگی و ترک مویی در بافت بتن حادث می شود. این گروه از بتن ها داری کمترین کاربرد در صنایع ساختمان هستند و بیشتر در صنایعی هم چون آب و فاضلاب و ساخت مقاطع مدولار بتنی سبک کاربرد دارند.

روش دوم: استفاده از مصالح متخلخل سبک(سبک دانه ها): از مصالح متخلخل سبک (سبک دانه ها) با وزن مخصوص ظاهری کم به جای سنگ دانه ی معمولی  می باشد استفاده می کنند. سبک دانه هایی که جهت تولید بتن سبک کاربرد دارند متنوع بوده که هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی وجود دارند؛ از انواع طبیعی آن می توان به سنگ دانه هایی مانند پامیس یا سنگ پا، تفاله معدنی و برخی سرباره های آتش فشانی اشاره کرد و سبک دانه های مصنوعی، عمدتاً به شکل گلوله هایی از جنس خاک رس و پرلیت فرآوری شده، می باشند. البته سبک دانه هایی بر پایه سیلیس، خاکستر بادی، ورمیکولیت، کلینکر، تفاله کوره ذوب آهن و غیره نیز وجود دارند که با توجه به نوع مواد اولیه و نحوه تولید، دارای کاربرد کمتر نسبت به سبک دانه های رسی می باشند. این گروه از بتن های سبک دارای طرح اختلاط متفاوت با بتن های معمولی هستند و احیاناً نیاز به افزودنی های خاصی در طرح اختلاط وجود دارد. سیمان در این نوع بتن، نقش سیمان در بتن های معمولی را داشته و به عنوان چسب به کار می رود.